PQ025EF01SZH
Manufacturer
Sharp Microelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A TO220-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
PQ025EF01SZH PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):2 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C