PQ025EF01SZH
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A TO220-4
DataSheet
PQ025EF01SZH PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):2 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C