PQ15RW11J00H
Manufacturer
Sharp Microelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 1A TO220-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
PQ15RW11J00H PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):3V
Voltage - Output (Max):15V
Voltage Dropout (Max):0.5A @ 500mA
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):8 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C