1182P240
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 1000VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
1182P240 PDF
Type Description
Series:1182
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):240V
Current - Output (Max):4.17A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Single
Center Tap:No
Power - Max:1000VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:158.75mm Dia
Height - Seated (Max):73.15mm