SG901-1059B-3.3-C
Manufacturer
Sagrad
VIGOR # :
Description
RX TXRX MODULE WIFI I-PEX SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
SG901-1059B-3.3-C PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
RF Family/Standard:WiFi
Protocol:802.11b/g/n
Modulation:BPSK, CCK, OFDM, QPSK
Frequency:2.4GHz
Data Rate:150Mbps
Power - Output:20dBm
Sensitivity:-85dBm
Serial Interfaces:USB
Antenna Type:Antenna Not Included, I-PEX
Utilized IC / Part:-
Memory Size:-
Voltage - Supply:3.3V
Current - Receiving:110mA (Max)
Current - Transmitting:170mA (Max)
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-15°C ~ 65°C