HF12-1A54-8
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
RELAY RF SPST 1.5A 12V
Catalog
High Frequency (RF) Relays
DataSheet
HF12-1A54-8 PDF
Type Description
Series:HF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Coil Type:Non Latching
Coil Current:47.9 mA
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):1.5 A
Switching Voltage:500VAC, 500VDC - Max
Must Operate Voltage:8.4 VDC
Must Release Voltage:1.8 VDC
Operate Time:3 ms
Release Time:1 ms
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
G6ZU-1F DC12
G6ZU-1F DC12
RELAY RF SPDT 10MA 12V