MRX24-1A71
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
REED RELAY SPST-NO 24V ATEX PLAS
Catalog
Reed Relays
DataSheet
MRX24-1A71 PDF
Type Description
Series:MRX
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):500 mA
Switching Voltage:200VAC, 200VDC - Max
Coil Current:4 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:Sealed - Fully
Must Operate Voltage:18 VDC
Must Release Voltage:3.5 VDC
Operate Time:0.5 ms
Release Time:0.2 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C