SIL05-1A75-71D
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
RELAY REED SPST 0.5A 5V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
SIL05-1A75-71D PDF
Type Description
Series:SIL
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:5VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):500 mA
Switching Voltage:500VAC, 500VDC - Max
Coil Current:25 mA
Coil Type:Non Latching
Features:Diode
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:3.5 VDC
Must Release Voltage:0.75 VDC
Operate Time:0.5 ms
Release Time:0.1 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C