HE24-1C22
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
RELAY REED SPDT 3A 24V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
HE24-1C22 PDF
Type Description
Series:HE
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):3 A
Switching Voltage:7500VAC, 7500VDC - Max
Coil Current:-
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:18 VDC
Must Release Voltage:3.5 VDC
Operate Time:3 ms
Release Time:1.5 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C