LI12-1A79
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
RELAY REED SPST 1A 12V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
LI12-1A79 PDF
Type Description
Series:LI
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):1 A
Switching Voltage:1000VDC - Max
Coil Current:17.5 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:Sealed - Fully
Must Operate Voltage:8.4 VDC
Must Release Voltage:1.8 VDC
Operate Time:0.8 ms
Release Time:0.4 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C