MRX12-1C90
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
REED RELAY SPDT CHANGE 12V ATEX
Catalog
Reed Relays
DataSheet
MRX12-1C90 PDF
Type Description
Series:MRX
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):240 mA
Switching Voltage:28VAC, 28VDC - Max
Coil Current:9 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:Sealed - Fully
Must Operate Voltage:9 VDC
Must Release Voltage:2 VDC
Operate Time:2 ms
Release Time:2 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C