IPK0507K102BU
Manufacturer
Trigon Components
VIGOR # :
Description
Radial fixed Inductor 1mH 250mA
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IPK0507K102BU PDF
Type Description
Series:IPK
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Drum
Inductance:1 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):250 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):6Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)