PSL-FP-IFR18650EC
Manufacturer
Power Sonic
VIGOR # :
Description
LICYLCELL;PSL-FP-18650, 3.2V1.5A
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
PSL-FP-IFR18650EC PDF
Type Description
Series:PSL-FP
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Iron Phosphate
Battery Cell Size:18650
Voltage - Rated:3.2 V
Capacity:1.5Ah
Size / Dimension:0.72" Dia x 2.56" H (18.3mm x 65.0mm)