BC18-12-B1
Manufacturer
B B Battery
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 18AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
BC18-12-B1 PDF
Type Description
Series:BC
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:18Ah
Size / Dimension:7.13" L x 2.99" W x 6.54" H (181.0mm x 76.0mm x 166.0mm)