BP3.6-12-T1
Manufacturer
B B Battery
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 3.6AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
BP3.6-12-T1 PDF
Type Description
Series:BP
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:3.6Ah
Size / Dimension:5.33" L x 2.70" W x 2.42" H (135.5mm x 68.5mm x 61.5mm)
Termination Style:Spade, .187" (4.7mm)