GMA12AG75
Manufacturer
QT Brightek
VIGOR # :
Description
1.2" 5X7 DOT MATRIX ANODE COLUMN
Catalog
Display Modules - LED Dot Matrix and Cluster
DataSheet
GMA12AG75 PDF
Type Description
Series:GMz12xx75
Package:Bulk
Part Status:Active
Millicandela Rating:25mcd
Internal Connection:Common Cathode Row, Common Anode Column
Size / Dimension:1.25" L x 0.90" W x 0.33" H (31.80mm x 22.80mm x 8.50mm)
Color:Yellow-Green
Configuration:5 x 7
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V