DG160-JEU
Description
AC/DC CONVERTER 36V 160W
DataSheet
DG160-JEU PDF
Type Description
Series:Tri-Mag, DG160 (160W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.45A
Power (Watts):160W (240W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:91%
Operating Temperature:-20°C ~ 65°C (With Derating)
Features:PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)