LEA150F-18-R
Manufacturer
Cosel
VIGOR # :
Description
AC/DC PS (OPEN FRAME)
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
LEA150F-18-R PDF
Type Description
Series:LEA (150W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:18V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.5A
Power (Watts):150W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:84%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.74" L x 2.95" W x 1.46" H (222.0mm x 75.0mm x 37.0mm)