DZ300-12EU
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 5V 300W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DZ300-12EU PDF
Type Description
Series:Tri-Mag, DZ300 (300W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:2
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:5V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):12A, 2A
Power (Watts):300W (360W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:-
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:9.00" L x 5.00" W x 1.60" H (228.6mm x 127.0mm x 40.6mm)
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-QUFF-CQU
VI-QUFF-CQU
72V 72V 400W 200W MICROCONTROL