SWF150P-48-R
Manufacturer
Sanken Electric Co., Ltd.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SWF150P-48-R PDF
Type Description
Series:SWF150P (150W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.2A
Power (Watts):150W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:91%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.30" L x 2.95" W x 1.46" H (160.0mm x 75.0mm x 37.0mm)