GTM43007-A3005-F(R)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
GTM43007-A3005-F(R) PDF
Type Description
Series:GTM43007-A3005-F
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6A
Power (Watts):30W
Applications:Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:89%
Operating Temperature:-10°C ~ 45°C
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.00" L x 2.00" W x 0.93" H (76.2mm x 50.8mm x 23.6mm)