T0402FF0250TM
DataSheet
T0402FF0250TM PDF
Current Rating (Amps):250 mA
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:35 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.0035
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.51mm x 0.33mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FSE-6A
FSE-6A
GLASS FUSE - 5X15MM, FAST 6A
BK/MDL-B-3
BK/MDL-B-3
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG