CM2822H50A0T
Manufacturer
AEM
VIGOR # :
Description
HIGH POWER SURFACE MOUNT FUSE, C
Catalog
Fuses
DataSheet
CM2822H50A0T PDF
Type Description
Series:CM2822H
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):50 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Breaking Capacity @ Rated Voltage:300A
Melting I²t:600
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.228" W x 0.165" H (7.30mm x 5.80mm x 4.20mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
5SFP 1.6-R
5SFP 1.6-R
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM