T0402FF0200TM
Manufacturer
AEM
VIGOR # :
Description
TF-FUSE THIN FILM SURFACE MOUNT
Catalog
Fuses
DataSheet
T0402FF0200TM PDF
Type Description
Series:TF-FUSE® T0402FF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):200 mA
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:35 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.0017
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.51mm x 0.33mm)