GPVO-0.040-AC-0816
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 406.4MMX203.2MM W/ADH
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
GPVO-0.040-AC-0816 PDF
Type Description
Series:Gap Pad® VO
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:-
Type:Gap Filler Pad, Sheet
Shape:Rectangular
Outline:406.40mm x 203.20mm
Thickness:0.0400" (1.016mm)
Material:Silicone Elastomer
Adhesive:Adhesive - One Side
Backing, Carrier:Fiberglass
Color:Pink
Thermal Resistivity:-
Thermal Conductivity:1.0W/m-K