SPA2000-0.020-AC-104
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 25.4MMX19.05MM W/ADH
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
SPA2000-0.020-AC-104 PDF
Type Description
Series:Sil-Pad® A2000
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:TO-220
Type:Conductive Insulator Pad
Shape:Rectangular
Outline:25.40mm x 19.05mm
Thickness:0.0200" (0.508mm)
Material:Silicone Elastomer
Adhesive:Adhesive - One Side
Backing, Carrier:Fiberglass
Color:White
Thermal Resistivity:0.32°C/W
Thermal Conductivity:3.0W/m-K