GPVOS-0.125-00-0816
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
GAPPAD VO SOFT 8X16"
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
GPVOS-0.125-00-0816 PDF
Type Description
Series:Gap Pad®
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:Thermally Conductive
Type:Gap Filler Pad, Sheet
Shape:Rectangular
Outline:406.40mm x 203.20mm
Thickness:0.125" (3.18mm)
Material:Silicone Elastomer
Adhesive:-
Backing, Carrier:Sil-Pad
Color:Pink
Thermal Resistivity:0.04°C/W
Thermal Conductivity:0.8W/m-K