NCR100Q-6MX
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
SCR 600V 800MA SOT89
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
NCR100Q-6MX PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Off State:600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.7 V
Current - On State (It (AV)) (Max):510 mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):800 mA
Current - Hold (Ih) (Max):5 mA
Current - Off State (Max):100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):8A, 9A
SCR Type:Sensitive Gate
Operating Temperature:125°C (TJ)