BYQ72EK-200Q
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO3P
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
BYQ72EK-200Q PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)