ACTT8X-800CTNQ
Description
ACTT8X-800CTN/TO-220F/STANDARD
DataSheet
ACTT8X-800CTNQ PDF
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):80A, 88A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:150°C (TJ)