BTA412Y-600ETQ
Description
BTA412Y-600ET SIL3P STANDARD
DataSheet
BTA412Y-600ETQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):10 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:150°C (TJ)