BTA316X-600C/L02Q
Description
BTA316X-600C/L02/TO-220F/STAND
DataSheet
BTA316X-600C/L02Q PDF
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):35 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:125°C (TJ)