BTA206X-800CT/L03Q
Description
BTA206X-800CT/L03/TO-220F/STAN
DataSheet
BTA206X-800CT/L03Q PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):60A, 66A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):35 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:150°C (TJ)