BTA312G-600CTQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
BTA312G-600CT/I2PAK/STANDARD M
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BTA312G-600CTQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):100A, 110A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):35 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:150°C (TJ)