BT236X-800G/L02Q
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
BT236X-800G/L02/TO-220F/STANDA
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BT236X-800G/L02Q PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):65A, 71A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:125°C (TJ)