NBN40-U4L-UU
Manufacturer
Pepperl+Fuchs
VIGOR # :
Description
INDUCTIVE SEN 40MM NO/NC
Catalog
Proximity Sensors
DataSheet
NBN40-U4L-UU PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:1.575" (40mm)
Output Type:SCR-NC/NO, 2-Wire
Response Frequency:-
Shielding:Unshielded
Material - Body:Polyamide (PA)
Voltage - Supply:20 VAC ~ 253 VAC, 20 VDC ~ 300 VDC
Termination Style:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C