E2E-X16MC212-R 2M
Description
SENSOR INDUCT 16MM PNP M12 NC
Catalog
Proximity Sensors
DataSheet
E2E-X16MC212-R 2M PDF
Type Description
Series:E2E NEXT
Package:Box
Part Status:Active
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.63" (16mm)
Output Type:NPN-NC, 3-Wire
Response Frequency:400Hz
Shielding:Unshielded
Material - Body:Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Termination Style:Cable Leads
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C