HOYS 500-S/SP33-1106
Manufacturer
LEM USA, Inc.
VIGOR # :
Description
500A 3.3V OL BUS BAR MOUNT
Catalog
Current Sensors
DataSheet
HOYS 500-S/SP33-1106 PDF
Type Description
Series:HOYS-S/SP33
Package:Bulk
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:500A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:0.92mV/A
Frequency:DC ~ 180kHz
Linearity:±0.5%
Accuracy:-
Voltage - Supply:3.14V ~ 3.46V
Response Time:3µs
Current - Supply (Max):25mA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)