HOYS 200-S-0100
Manufacturer
LEM USA, Inc.
VIGOR # :
Description
200A OPEN LOOP BUS BAR MOUNT
Catalog
Current Sensors
DataSheet
HOYS 200-S-0100 PDF
Type Description
Series:HOYS-S
Package:Bulk
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:200A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:4mV/A
Frequency:DC ~ 180kHz
Linearity:±0.75%
Accuracy:±1.25%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:3µs
Current - Supply (Max):25mA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)