HOYL 600-S/SP33-1106
Manufacturer
LEM USA, Inc.
VIGOR # :
Description
600A 3.3V OL BUS BAR MOUNT
Catalog
Current Sensors
DataSheet
HOYL 600-S/SP33-1106 PDF
Type Description
Series:HOYL-S/SP33
Package:Bulk
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:600A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:0.767mV/A
Frequency:DC ~ 140kHz
Linearity:±0.5%
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:3.14V ~ 3.47V
Response Time:3µs
Current - Supply (Max):25mA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)