R2-56X7/16 2701
Manufacturer
APM Hexseal
VIGOR # :
Description
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 2-56
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
R2-56X7/16 2701 PDF
Type Description
Series:SEELSKREW®
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Pan Head
Drive Type:Phillips
Features:Self Sealing
Thread Size:#2-56
Head Diameter:0.181" (4.60mm)
Head Height:0.063" (1.60mm) 1/16"
Length - Below Head:0.438" (11.13mm) 7/16"
Length - Overall:0.500" (12.70mm) 1/2"