EC20EATEA-256-STD
Manufacturer
Quectel
VIGOR # :
Description
DESCRIPTION PLACE HOLDER
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
EC20EATEA-256-STD PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
RF Family/Standard:Cellular, Navigation
Protocol:BeiDou, CDMA, EDGE, Galileo, GLONASS, GPS, GNSS, GSM, GPRS, LTE, UMTS, WCDMA
Modulation:-
Frequency:900MHz, 1.8GHz
Data Rate:150Mbps
Power - Output:33dBm
Sensitivity:-112dBm
Serial Interfaces:ADC, SDIO, UART, USB
Antenna Type:Antenna Not Included
Utilized IC / Part:-
Memory Size:-
Voltage - Supply:3.3V ~ 4.3V
Current - Receiving:20mA
Current - Transmitting:20mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C