HI12-1A85
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
RELAY REED SPST-NO 1A 12V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
HI12-1A85 PDF
Type Description
Series:HI
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):1 A
Switching Voltage:1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:13 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:8.4 VDC
Must Release Voltage:1.8 VDC
Operate Time:1.1 ms
Release Time:0.1 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Contact Material:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RELAY REED SPST 500MA 12V
V23100V4015A010
V23100V4015A010
RELAY REED SPST 500MA 15V
D1-12-CM
D1-12-CM
RELAY REED C/O 12V
544
SCISSOR UTILITY SS 6-3/8"
PLIERS ELEC NEEDLE NOSE 4.72"
HI12-1A85
HI12-1A85
RELAY REED SPST-NO 1A 12V