BFH-1C-12C
Manufacturer
Comus International
VIGOR # :
Description
REED RELAY SPDT .5A 12V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
BFH-1C-12C PDF
Type Description
Series:BFH
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):500 mA
Switching Voltage:200VDC - Max
Coil Current:12 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:9 VDC
Must Release Voltage:1 VDC
Operate Time:0.5 ms
Release Time:0.5 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C