BMOD0058 E016 C02
Manufacturer
Nesscap Co., Ltd
VIGOR # :
Description
CAP 58F 16V PLASTIC CASE
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
BMOD0058 E016 C02 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:58 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):22mOhm
Lifetime @ Temp.:-
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module, Screw Terminals
Lead Spacing:-
Size / Dimension:8.917" L x 1.949" W (226.50mm x 49.50mm)
Height - Seated (Max):3.012" (76.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C