CDLC351K2R7S4
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP 350F -5% +10% 2.7V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
CDLC351K2R7S4 PDF
Type Description
Series:CDLC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:350 F
Tolerance:-5%, +10%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):2.7mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:1.390" Dia (35.30mm)
Height - Seated (Max):2.480" (63.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C