KKKU5021S28
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
VIGOR # :
Description
POT 5K OHM 2W CARBON LINEAR
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
KKKU5021S28 PDF
Type Description
Series:KKK
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance (Ohms):5k
Tolerance:±10%
Power (Watts):2W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Linear
Number of Gangs:3
Adjustment Type:User Defined
Temperature Coefficient:-
Rotation:314°
Resistive Material:Carbon
Termination Style:Solder Lug
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter:0.249" (6.32mm)
Bushing Thread:3/8-32
Mounting Type:Panel Mount
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
REL7K5
REL7K5
POT 7.5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN