EVP12-12-T2
Manufacturer
B B Battery
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 12AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
EVP12-12-T2 PDF
Type Description
Series:EVP
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:12Ah
Size / Dimension:6.00" L x 3.92" W x 3.76" H (152.5mm x 99.5mm x 95.5mm)
Termination Style:Spade, .250" (6.3mm)