BPL110-12
Manufacturer
B B Battery
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 110AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
BPL110-12 PDF
Type Description
Series:BPL
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:110Ah
Size / Dimension:16.02" L x 6.81" W x 9.41" H (407.0mm x 173.0mm x 239.0mm)