BPL17-12-B1
Manufacturer
B B Battery
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 17AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
BPL17-12-B1 PDF
Type Description
Series:BPL
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:17Ah
Size / Dimension:7.19" L x 3.05" W x 6.59" H (182.5mm x 77.5mm x 167.5mm)